TYNKI MASZYNOWE

Tynki maszynowe

Tynki gipsowe są coraz chętniej wybieranym sposobem zabezpieczenia i upiększenia ścian. Oprócz atrakcyjnego wyglądu i łatwości wykonania, tworzą w pomieszczeniu korzystny mikroklimat, utrzymując prawidłowy poziom wilgoci. Istnieją dwa sposoby nanoszenia tynków gipsowych: ręczny i mechaniczny. Każdy z nich wymaga zastosowania odpowiedniej zaprawy tynkarskiej oraz posiadania wyspecjalizowanych umiejętności.

Tynkowanie maszynowe

Ten rodzaj tynkowania doskonale sprawdzi się przy dużych powierzchniach. Pomaga zautomatyzować prace, znacznie je przyspieszyć i uprecyzyjnić. Tynkowanie maszynowe rozpoczyna się od rozrobienia masy w agregacie tynkarskim. Następnie nanosi się ją na określoną powierzchnię przy pomocy specjalnej końcówki. Wygładzanie wykonuje się ręcznie, stosując łatę aluminiową. Po częściowym zawiązaniu się tynku, co trwa około godziny, następuje ponowne wygładzanie oraz zacieranie nierówności mokrą gąbką. Czasami stosuje się jeszcze metalową pacę.

Tynkowanie ręczne

Alternatywą dla maszynowego sposobu układania tynków, z której coraz częściej się rezygnuje, są prace ręczne. Polega na nakładaniu masy gipsowej za pomocą szpachli lub kielni oraz na wyrównywaniu łatą i zacieraniu pacą. Jest to mniej wydajny sposób kładzenia tynków gipsowych. Jak przygotować podłoże pod tynki maszynowe? Przystępując do układania tynków gipsowych należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • powinno się dokładnie oczyścić podłoże z kurzu, tłuszczów i brudu innego pochodzenia; ważne, aby ściany nie posiadały wybrzuszeń
  • warto zadbać o dokładne zabezpieczenie elementów metalowych, aby uniknąć korozji (tynki gipsowe w kontakcie z metalami powodują ich rdzewienie)
  • gdy występuje połącznie dwóch rodzajów materiałów zaleca się przyklejenie pasa siatki nylonowej o oczkach 5x5 mm; ten rodzaj siatki wykorzystuje się także przy wypełnianiu zaprawą bruzd na instalacje elektryczne
  • podczas tynkowania warto zadbać o dokładne zabezpieczenie okien, drzwi, gniazdek
  • zawsze należy dokładnie zbadać podłoże, na które mamy zamiar nałożyć tynki maszynowe; gdy powierzchnia jest zbyt gładka konieczne będzie zastosowanie środka zwiększającego przyczepność i szorstkość; w przypadku podłoża chłonnego lub nierównomiernie wchłaniającego wilgoć pokrywa się je środkiem uszczelniającym

Tynki maszynowe wykonywane są zazwyczaj przez wyspecjalizowane ekipy remontowe. Jako firma budowlana z długoletnim doświadczeniem realizujemy układanie tynków maszynowych w przystępnej cenie.


GALERIA
Tynki maszynowe
Tynki maszynowe 
Tynki maszynowe
Tynki maszynowe